0

Košík zostal prázdny. Ak by si chcel poradiť napíš, alebo zavolaj na číslo 0911 600 599, shooos@shooos.sk

X

5 dôvodov prečo navštíviť Kostariku

1. jedna z najkrajších krajín sveta.

Kostarika, alebo Costa Rica – Bohaté pobrežie – ako túto pôvabnú krajinu krajinu nazval Krištof Kolumbus, síce nemá moreplavcami očakávané náleziská zlata, za to však hýri prírodnými krásami. V porovnaní so susednými štátmi je skutočnou oázou pokoja a najlepším miestom na poznávanie tropických oblastí bez rizika.

Kostarika, často označovaná za Švajčiarsko Strednej Ameriky, má návštevníkom čo ponúknuť. Nájdete tu takmer štvortisícové hory, pobrežie dvoch oceánov, nedotknuté tropické pralesy, nekonečne dlhé a široké pieskové pláže lemované kokosovými palmami, vodopády, činné sopky a jazerá. Na ostrove môžete vyskúšať množstvo najrozmanitejších aktivít od surfovania, potápania sa s delfínmi a veľrybami až po nahliadnutie do vnútra vulkánov.2. Je to najšťastnejší národ na svete

Kostarika je krajinou priateľských a usmievavých ľudí, tri razy po sebe sa umiestnila na vrchole rebríčka Šťastná planéta (Happy Planet Index) s najvyšším indexom šťastia. Výraz pura vida (čistý život) vystihuje životný štýl Kostaričanov - radosť, spokojnosť, pokoru, šťastie, optimizmus, skrátka umenie žiť. Pura vida! vás bude sprevádzať všade, kam vstúpite, nahrádza pozdrav, poďakovanie, je akýmsi národným heslom.3. Kostarika je svetovým lídrom v ekoturizme

V roku 1949 krajina zrušila armádu a zdroje investuje do vzdelávania, zdravia, sociálneho zabezpečenia, obnoviteľných zdrojov energie (z ktorých pochádza až 99 % spotreby elektriny) a ochrany prírody. Viac ako štvrtinu rozlohy Kostariky tvoria chránené územia, čo z nej robí jednu z najekologickejších krajín a lídra v ochrane životného prostredia. Systém ochrany prírody pomohol v tunajších národných parkoch uchovať takmer bezkonkurenčné množstvo rastlinných a živočíšnych druhov.

Obyvatelia Kostariky sa pýšia tiež vysokým štandardom bývania, miera gramotnosti je na úrovni 96 % a priemerná dĺžka života dosahuje 78 rokov.Ekologicky krajina pristupuje aj k pestovaniu svojej svetoznámej kávy. Bez použitia chemických postrekov a hnojív sa pestuje v nadmorskej výške viac ako 1 500 m. Zbiera sa ručne. V krajine sa pestuje výhradne káva odrody arabica, má správnu kyslosť, korenistú arómu a lahodnú chuť.

4. Karibik a Pacifik za jeden deň

Kostarika je veľká asi ako Slovensko s rovnakým počtom obyvateľov a neuveriteľne rozmanitou prírodou. Z jednej strany Pacifik, z druhej Karibik, kde nájdete skutočnú divočinu. Tortuguero, ktoré zvyknú nazývať aj Malou Amazoniou, je bezpochyby najkrajší národný park Kostariky. Národný park Tortuguero, ktorého názov znamená “plný korytnačiek”, patrí celosvetovo k miestam s najväčšou biodiverzitou. Žije tu viac ako 400 druhov zvierat. V pokojných lagúnach môžete pozorovať vodné vtáky, kajmany, krokodíly, bazilišky a ohrozené ary zelené. A samozrejme korytnačky. Tortuguero je predovšetkým známe tým, že tu hniezdia karety obrovské, karety pravé a kožatky veľké.

Dostať sa do parku je možné len loďou alebo člnom. Z jednej strany ho obklopuje Karibské more a z druhej pralesy a džungľa. Z pevniny sa k hotelu, resp. k mestečku s rovnakým názvom dostanete za 90 minút plavby. Hotely sú veľmi citlivo zasadené uprostred lesov. Kvôli vysokej vlhkosti sú na oknách namiesto skiel len sieťky proti hmyzu.Zaspávať aj vstávať budete za fantastických zvukov zvierat a vtákov. Plavba po kanáloch je jedným z najkrajších zážitkov vôbec. Na brehu uvidite malé krokodíly, či leguány, nad hlavami vám budú lietať tukany, preplavíte sa cez divokú prírodu uprostred džungľe. Ak pricestujete v období od augusta do novembra, kedy je na strane Karibiku zvyčajne slnečné počasie bez dažďa, na pláži môžete zažiť prírodné divadlo. Korytnačky vychádzajú z mora klásť na pláži vajíčka. Najkrajší zážitok je v noci, samozrejme len so sprievodcom a za poplatok. Toto prírodné divadlo si domáci chránia. Samozrejme dôvodom je aj ochrana korytnačiek. Celkovo 5 z 10 druhov chránených korytnačiek prichádza znášať vajíčka práve na kostarické pláže.

5. Množstvo národných parkov a jedinečná príroda

Kostarika je známa svojou jedinečnou prírodou, vzácnymi a chránenými druhmi živočíchov a mimoriadne bohatou faunou a flórou. V krajine sa nachádza až 28 národných parkov a prírodných rezervácií, z ktorých 3 sú zapísané v zozname UNESCO. Najznámejšími z nich sú národný park Tortuguero, dažďové pralesy Monteverde, alebo pri sopke Arenal, národný park Corcovado a národný park Manuel Antonio.

Dažďové pralesy a závesné mosty by ste mali zažiť. Tí, ktorí hľadajú nezvyčajné dobrodružstvo, môžu bývať v malých chatkách uprostred džungle s naozaj rozmanitou divočinou na polostrove Osa, alebo splavovať rieku Tarcoles, ktorá je domovom najväčších krokodílov žijúcich na Kostarike.

Rozsiahla sieť národných parkov a chránených území je výborným a pomerne ľahko dostupným miestom na pozorovanie života v divočine. Odporúčame však neschádzať z vyznačených trás. Najlepší čas na pozorovanie živočíchov je skoro ráno, alebo večer po zotmení. Nočné prehliadky so sprievodcom sú populárne a prinesú nezabudnuteľný zážitok.

Na záver chcem už len dodať, že Kostarika je bezpečnou krajinou a v žiadnej časti krajiny, ktorú som navštívil, som sa necítil nebezpečne. Prešli sme ju od chudobnejšieho Karibiku cez vnútrozemie až po luxusnejší Pacifik. Kedykoľvek sa tam rád vrátim. Máloktorá krajina totiž ponúka také rozsiahle prírodné bohatstvo a diverzitu ako práve Kostarika.

© SHOOOS