adidas Originals: Päť najznámejších retro tenisiek

Vybrali sme päť tenisiek adidas, ktoré by mal každý mladý človek poznať, bez ohľadu na to, či sa zaujíma o tenisky a sneakers kultúru, alebo nie. Celá kolekcia adidas Originals dýcha retro štýlom a aj najnovšie tenisky prevzali niečo zo starších modelov. 

Ide o najznámejšie klasiky, ktoré sa od svojho vzniku nezmenili skoro vôbec. Sú to adidas Superstar, adidas Stan Smith, adidas Gazelle, adidas Marathon Tech a adidas SC Premiere. V týchto teniskách možno chodili už Vaši rodičia a v nezmenenej podobe ich nosíte aj vy. Určite ste nevedeli, že adidasky sa vyrábali aj v hlbokom socíku v Partizánskom pre celý západný svet. Už viete.

Raz za čas je dobré urobiť krok späť, zhlboka sa nadýchnuť a oceniť to, kde sme teraz. Či už ide o pokrok, ktorý sme dosiahli v oblasti technológií, obrovské výkony dosiahnuté ľudskou šikovnosťou alebo len skutočne dobre navrhnutý pár tenisiek. 

Kým nebudeme lámať svetové rekordy alebo vyvíjať inovácie v oblasti technológií, pripomeňme si ikonické klasiky a kultové modely ktoré priniesla značka adidas a pretrvali do súčasnosti. Zanechali stopu aj vo vašich srdciach alebo si ich doprajete dnes?

adidas Superstar: 50-ročná legenda

Od svojho začiatku ako skromné športové vybavenie až po súčasnú podobu globálneho streetwearového strihu je Superstar nepochybne najikonickejším dizajnom tenisiek všetkých čias.

Po skvelej kariére v prvoligovom basketbale v 70. rokoch prišla zlatá éra topánky v 80. rokoch, keď sa ocitla v spojitosti mestskej módy a hip-hopu. V priebehu piatich desaťročí prekonala Superstar nespočetné množstvo scén a zachovala si svoju nadčasovú podstatu.

Superstar sa technicky dostala na kurt koncom roku 1969, ale rok 1970 je všeobecne považovaný za oficiálny roku vedenia novinky na trh.

Dnes je model Superstar chválený pre svoj poddimenzovaný vzhľad a historické súvislosti, ale už v dobe svojho debutu bol považovaný za vysoko technicky kvalitný kúsok funkčnej obuvi.

adidas Superstar

adidas Stan Smith: prvá naozajstná teniska

Stan Smith je jedným z klasických štýlov adidas, ktoré každý pozná a vie o ňom. Dizajn je dosť jednoduchý, ale predbehol svoju dobu a je tak stále rovnako relevantný aj dnes. Stan Smith, originálny priekopník v oblasti tenisovej obuvi, je stále jedným z najpredávanejších modelov obuvi adidas všetkých čias s rekordným počtom 23 miliónov predaných párov do roku 1994 po celom svete. Originálny dizajn tenisovej obuvi bol prvýkrát predstavený v roku 1964, navrhnutý a uvedený na trh ako vôbec prvá tenisová obuv adidas s vlastným synom Adiho Dasslersa, Horstom, ktorý vytvoril nápad na vôbec prvú koženú tenisovú topánku.

Medzi hlavné prvky patrí zvršok z bielej kože s original logom trojlístka a s ikonickým nápisom „Endorsed By Stan Smith“. Stan Smith je super svieži model legendárneho, rekordného a po celú dobu klasického modelu tenisiek adidas.

adidas Stan Smith

adidas Gazelle: produkt revolúcie v 68

Model Gazelle prišiel na scénu v roku 1968 ako predstava modernej tenisky 21. storočia. Prevedenie tenisky do brúsenej kože predstavovali novú voľbu materiálu a spôsobu farbenia tenisky čo prinieslo väčšie spektrum jasných farieb. Pravá krása príbehu Gazelle však pravdepodobne spočíva v jeho schopnosti prelomiť bariéry, ktoré oddeľovali módu a športové oblečenie, jeho prijatím do typickej uniformy pre rôzne subkultúry a štýly. Prvou ochutnávkou takého priateľstva bolo, keď sa model dostal do popredia medzi futbalovými fanúšikmi. 

Gallagherovci, Damon Albarn, Kate Moss a mnoho ďalších sa stali tvárou modelu adidas Gazelle, a z bezvýznamnej tenisky sa tak stal kultový model.  Ikonická Kate Moss na fotografii z roku 1993 v jej karmínovom páre Gazelle bola použitá na spustenie nového vydania modelu z 90. rokov v roku 2016. 

Od svojho vzniku zažila adidas Gazelle nespočetné množstvo variácií, pokiaľ ide o farbu, materiály a dizajn, z ktorých každá priniesla na “stôl” nový šmrnc, ale zároveň zostala verná originálnemu víťaznému vzorcu s minimom detailov, kvalitnými materiálmi a šikovnou nízka siluetou. 

adidas Gazelle

adidas Marathon Tech: reedícia z 80-tych rokov

Model Marathon sa predstavil s reediciou klasiky 80-tych rokov so svojimi poslednými Marathon Tech v roku 2018 kedy adidas spároval retro zvršok značky z roku 1979 s modernou penovou podrážkou Boost.

Bežci, ktorí milujú štýl retro tenisiek - ale zároveň oceňujú pokroky, ktoré veda priniesla medzipodrážkam za posledných 40 rokov - si v tejto tenisku prídu na svoje. Pôvodne bol vyrobený ako súčasť kolekcie adidas „Never Made“, experimentu spájajúceho nadčasové zvršky z minulosti s najnovšou tlmiacou technológiou. Výsledkom je teniska, ktorá je ideálna na víkendové výlety a cestovanie naľahko, pretože ju môžete v noci nosiť k baru s džínsami a tiež na ľahké cvičenie nasledujúce ráno.

Zvršok Marathon Tech’s je kombináciou semišu a sieťoviny s tradičným štýlom s tromi pruhmi; medzipodrážka používa pružnú citlivú penu Boost s gumovou podrážkou pre odolnosť a trakciu.

adidas Marathon Tech 

SC Premiere (Supercourt): klasická kožené silueta 

Supercourt predstavuje 50 rokov skúseností adidas s tenisovými kurtami a kombinuje archívne vzory a tenisové vibrácie so súčasnou štýlovou estetikou. Je to silueta, ktorá ponúka súvislú kombináciu moderného štýlu aj klasického dizajnu adidas. 

Dizajnový jazyk Supercourtu modelu je inšpirovaný líniou klasických kožených tenisiek adidas. Topánka zostáva verná svojmu “dedičstvu” a zvršok vyrobený z mäkkej kože je toho dôkazom. Mäkká froté podšívka, klasická gumená podošvu a na päte vyrazené logo tvorí model ktorý predstavuje to najlepšie z histórie značky adidas.

adidas SC Premiere Supercourt© SHOOOS