0

Košík zostal prázdny. Ak by si chcel poradiť napíš, alebo zavolaj na číslo 0911 600 599, shooos@shooos.sk

X

Ako si vybrať topánky Martens a nesklamať sa

Martensky, alebo topánky Dr. Martens si vyberáte na pol života. Potrebujete si vybrať správne, aby ste sa nesklamali a cena stála za to. 

Dnes je obuv Dr. Martens legendárna. Klasické modely sú pevné, celokožené, z tvrdej a ťažko zničiteľnej kože. Na prvý pohľad nejde o super pohodlné topánky, ale keď im uveríte, môžu z nich byť spoločníci na dlhé obdobie.

Vysoké, alebo nízke? 1460 alebo 1461?

Pre tých, ktorí sa s Martenskami iba zoznamujú: Poznáme dva základné modely Dr. Martens. Vysoké, 8-dierkové, kožené Martensky. Tento model vznikol v roku 1960 a z neho vychádza tiež pôvodný názov - Dr. Martens 1460. Druhý, klasický model je nízky, 3-dierkový. Tieto sa označujú v Martens terminológii Dr. Martens 1461

Základný rozdiel v tvare teda poznáte: vysoké Martens 1460 a nízke Martens 1461. Poďme ďalej. Okrem vyššie spomenutých poznáme Martens 2976 (nazúvacie), Martens 1490 (vysoké), Martens 101 (šesťdierkové), sandále a mnohé ďalšie. Každý majiteľ budúcich Martensiek sa musí tiež poohliadnuť po farbe. Čiernou nič nepokazíte a je to tiež základná farba, ktorú by ste mali mať v šatníku. Pre náročných zákazníkov firma každoročne prináša niekoľko kolaborácii, či limitovaných modelov, ktoré môžete objaviť aj u nás na Shooos.sk.

Materiál? 90% koža

Väčšina Martensiek je kožených. Na prvý pohľad sa môžu zdať nemotorné, ťarbavé, ťažko sa obúvajú. Ale verte, že koža je materiál, ktorý sa časom poddá. Obuv sa prispôsobí Vašej nohe. Keď sú Martensky celkom nové, kľudne ich obúvajte aj v interiéri, nech si na seba čo najviac zvyknete. Ak je komín topánky príliš vysoký a úzky, nezúfajte. Obuvákom si pomôžete. Neskúšajte ich mazať/vlhčiť, to rozhodne nie je dobrý nápad. Martensky časom sami povolia a sadnú ako uliate.

Okrem kožených firma Martens šije aj vegánske modely. Nepoužili pri tom na takto označených topánkach ani kúsok materiálu živočíšneho pôvodu. Sú na nerozoznanie od ostatných modelov.

Správna veľkosť nie je problém

Ako sme napísali kožené topánky sa podvolia a prispôsobia Vašim nohám, preto nie je nutné vyberať väčšie čísla oproti bežnej obuvi, ktorú nosíte. Ak potrebujete vpredu získať milimeter navyše, skúste vybrať vnútornú vložku. Pomôže to aj ľuďom so širšími nohami: tie sa lepšie uvelebia vo vzniknutom väčšom priestore. Pri výbere topánok máte vo väčšine prípadov uvedenú veľkosť vnútornej vložky aj v centimetroch a je malá šanca, že by ste sa netrafili.

Pri nových Martenskách Vás pravdepodobne najskôr otlačia päty, alebo členky (keďže sú vysoké ponad ne).Pomôžu pri tom hrubé ponožky. V ťažkých prípadoch rozťahovák. Časom to pôjde, nelámte si hlavu, poddajú sa a budete mať radosť z ich každodenného nosenia. 

Ako ošetrovať Martensky?

Topánky Dr. Martens sú jedny z najdrahších na trhu. Celkové prevedenie, dvojité prešitie, množstvo kože a tiež modely, ktoré vyrobili Made in UK nie sú lacné. Stojí za to riadne ich ošetrovať, pretože Vám tak vydržia oveľa dlhšie. Briti k topánkam pripravili množstvo doplnkových materiálov: Shoe Cleaner na čistenie Martensiek, Shoe Protector spreje na ochranu pred nečistotami, alebo rôzne kity s kefami a handričkami na ošetrovanie obuvi

Keď sú topánky čisté, raz za čas ich natierajte obyčajným včelím voskom. Koža si to zaslúži, obuv nepopraská a nevysuší sa rýchlo pri prechádzkach zimnými zasoľenými ulicami. Vosk rozotrite po celej topánke (podrážku nie), naneste na švy a nechajte vyschnúť. Opakujte každé dva týždne.

Dr. Martens - yellow

© SHOOOS