0

Košík zostal prázdny. Ak by si chcel poradiť napíš, alebo zavolaj na číslo 0911 600 599, shooos@shooos.sk

X

Birkenstock: Sandále, čo chránia klenbu sú tu už 250 rokov

10.11.2020 13:59

Sandále Birkenstock patria k ďalšej udržateľnej firme, ktorú v Shooos obdivujeme a preto aj predávame. Birkenstock predstavuje obuv a najmä kvalitné sandále (zväčša korková podrážka + kožený zvršok), ktoré držia klenbu chodidla v dôsledku čoho sa nedeformuje chrbtica. Birkenstock sa dodnes vyrábajú v Nemecku. 

Dejiny Birkenstock siahajú do 18. storočia

Korene značky Birkenstock siahajú až do roku 1774 kedy bol jej zakladateľ Johann Adam Birkenstock registrovaný v cirkevných archívoch ako švec. V jeho šľapajách pokračoval Johanov pravnuk Konrad. 

V roku 1896 vyvinul tvarovanú stielku, ktorú používali obuvníci pri výrobe vlastnej obuvi. V rovnakom roku Konrad otvoril prvé dva obchody, kde pokračoval vo výrobe a predaji svojich vložiek. Na začiatku 20. storočia dochádza k vytvoreniu prvej flexibilnej podpory klenby, ktorú vkladali do priemyselne vyrobenej obuvi. Na tomto základe vznikajú vložky a prvý prototyp sandál Birkenstock. Navrhol ich Karl Birkenstock v roku 1964. Nasledujúce roky Birkenstock expanduje a stáva sa populárnou medzi vojakmi, model Madrid získal popularitu medzi gymnastami. 

Sandále Birkenstock

Birkenstock a americkí hippies

Rok 1966 je pamätný okrem Vans, Onitsuka, Nike, The North Face (všetky tieto značky vznikli v roku 1966) aj pre Birkenstock. Sandále prvýkrát vstúpili na trh USA. Istá americká turistka ich objavila počas kúpeľného pobytu v Nemecku. Bola z nich nadšená a rozhodla sa sandále distribuovať na americkom trhu. Začiatky neboli úspešné, ale kultúrnou revolúciou v 70. rokoch sa podnikateľská situácia zlepšila. 

V Spojených štátoch sa Birkenstock stal populárnym medzi mladými mužmi a neskôr medzi “deťmi kvetov” a hippies komunite. Topánka si získala ľudí, ktorých filozofiou bol „návrat k prírode“. Ocenili prirodzený tvar pre chodidlo a pohodlie, ktoré sandále Birkenstock nohám poskytovali. 

Známy americký obchodný dom Nordstrom sa stal prvým, ktorý sandále Birkenstock predával na americkom kontinente. 

Birkenstock: Most Animal-Friendly Shoe Company

Začiatok 90. rokov predstavoval pre Birkenstock obdobie prudkého nárastu popularity medzi generáciou X, ktorá bola porovnateľná s popularitou značiek Crocs alebo Rainbow Sandals z roku 2000. K ďalšej vlne popularity prišlo medzi mladými v roku 2010 a v roku 2018 získala spoločnosť cenu PETA Libby Award za to, že je "Most Animal-Friendly Shoe Company” a teda svojou výrobou neohrozuje zvieratá.

Udržateľnosť je jedným z hlavných princípov Birkenstock. Obuv má odolať skúške času. Značka kladie dôraz na vysoký štandard pri spracovaní materiálov a rovnako tak aj výrobného procesu. Materiály sa získavajú vrámci Európy čo najekologickejšou možnou formou. Sandále sa stále vyrábajú v Nemecku. 

Ak potrebujete kvalitné sandále na leto, alebo v taktejto obuvi trávite dlhší čas (najmä doktori) mali by ste sa poobzerať vo vašom okolí po ponuke značky Birkenstock. Ak žiadne neobjavíte, stále sa môžete pozrieť na stránku Shooos a my Vám ich doručíme v priebehu jedného dňa!

Sandále Birkenstock

© SHOOOS