Carhartt WIP: Ako na čiapkach s logom zarobili desiatky miliónov USD

Carhartt sa stala neoficiálnou značkou uniform robotníckej triedy, tzv. “blue-collar workforce” od roku 1889 v meste Detroit. Carhartt obliekala do svojich modrých monteriek s náprsným vreckom železničiarov, robotníkov, farmárov, stolárov, stavbárov. Ale nebola to len taká tradičná značka. 

Carhartt WIP predá štyri milióny čiapok ročne

Akonáhle si hip hopová komunita osvojila “pracovný” štýl, ktorý je pre značku charakteristický, Carhartt sa stal ikonou popkultúry. V súčasnosti je takmer nemožné navštíviť metropoly, akými sú Brooklyn, Tokyo, Los Angeles, alebo Londýn bez toho, aby sme nenarazili na logo Carhartt na mikinách, bundách a tričkách. 

Najznámejšou je pletená čiapka (watch cap) s logom Carhartt uprostred. Ich ročný predaj je až štyri milióny predaných kusov. Tieto čiapky sú bestsellerom aj v našich končinách a nemáme pre ne ani v obchode solídnu alternatívu. Jednoducho na chladné počasie si každý v meste musí dopriať kúsok workwearu Carhartt WIP.

Široká škála celebrít ako Kanye West, Rihanna, Bella Hadid, Jamie Foxx a Drake a další sú odetí do tejto značky. Carhartt WIP tvrdí, že nikdy nezažil tak veľký záujem ako v súčasnosti.

Oblečenie a doplnky Carhartt WIP

Keď sú aj monterky a tepláky módne hity

Každý sa oblieka do práce inak. Niektorí vkusne, štýlovo a elegantne. Niektorí ľudia ako my najmä pohodlne, športovo a najmä prakticky. Carhartt WIP si ide od počiatkov svoj vlastný štýl. Workwear, robotnícke oblečenie tu neslúži priamo na ulici kopáčom, inštalatérom a plynárom, ale stalo sa ikonou.  

Ako sa značka montérskeho oblečenia stala modnou ikonou súčasnosti? V roku 1889 Hamilton Carhartt založil malu dielňu v Dearborn v Michigane. S dvoma šijacími strojmi a piatimi zamestnancami začal obliekať robotnícku triedu do hrubých plátených búnd a montérok na traky. Počas druhej svetovej vojny sa Carhartt stal známym vďaka svojej kombinácii kvalitného a cenovo dostupného oblečenia. 

V 70. a 80. rokoch došlo k zlomu. O značku sa začali zaujímať bežní ľudia a rýdzo pracovný a účelný odev sa dostal do záujmu nie až tak výrazne manuálne pracujúcej verejnosti. 

Keď si umelci americkej hip-hopovej scény osvojili Carhartt WIP, jej popularita extrémne narástla. Avšak až na začiatku 90. rokov sa táto móda amerického workwearu prišla aj na Európsky kontinent a tunajší odev sa mu začal podmaňovať. 

Kolaborácia Converse x Carhartt WIP

Carhartt WIP, ako ho poznáme dnes, vznikol v roku 1994

Edwin Faeh založil v roku 1994 značku Carhartt „Work in Progress“ a stal sa výhradným distribútorom Carhartt v celej Európe. Dovtedy bolo takmer nemožné získať značku Carhartt WIP inde ako na území Spojených štátov amerických.

Work In Progress - alebo WIP, ako sa často skracuje, začal svoj život uvedením klasických výrobkov z pôvodného sortimentu pracovných odevov na európsky a ázijský trh, ktoré si zachovali drobné detaily charakteristicke pre značku Carhartt. Špecializovaný tím pozostávajúci z dizajnérov, marketérov a samotných výrobcov sa sústredil na úpravy z pôvodného pracovného odevu na módu novej éry. 

Ale Carhartt WIP nie je len o výrobkoch, značka tiež stelesňuje umenie, hudbu, skateboarding, undergroundové subkultúry a šport v meste. Toto všetko je o vášni a zmysle pre štýl a módu.

Spoločnosť Carhartt WIP až do dnešného dňa nadväzuje partnerstvá so súčasnými značkami a talentmi, pričom rešpektuje svoje bohaté dedičstvo a hodnoty.

Carhartt WIP repráky, spacáky či skrinka na náradie?

Okrem oblečenia Vám Cargartt WIP prináša množstvo rôznych viac, či menej funkčných doplnkov. Spomedzi mnohých spomeňme napríklad kvalitné reproduktory, spacáky, alebo skrinku na náradie s logom Carhartt. Nepotrebujete? Nevadí, podobne ako Supreme vnáša Carhartt svojim logom pestrosť do svojej kolekcie a preto ich milujeme. 

Okrem netradičných vecí je Carhartt WIP známy aj svojimi spoluprácami. Converse x Carhartt WIP vyrobili neskutočné tenisky. Carhartt WIP x Nike oprášili modely Air Force One a itež Air Max 95. Converse recyklovaná “Renew” kolekcia tiež nadobudla logo a farby Carhartt WIP a to sú zmienky iba o niekoľkých z množstva utešených spoluprác.

Carhartt WIP

© SHOOOS