Fjällräven Kånken: Najznámejší ruksak všetkých čias?

16.12.2020 15:42

Ortopedická pomôcka alebo štýlový doplnok? Mnohí z vás už po prečítaní nadpisu pochopili, o ktorý z ruksakov ide. Poznajú ho mladí, ale aj starší. Ruksak Fjällräven Kånken našiel svoje miesto na trhu pred vyše 40 rokmi. Dnes by ste našli už len málokoho, kto nevie, o aký ruksak ide.

Stručná história: Od drevenej konštrukcie k bestselleru

Spoločnosť bola založená v roku 1960, presne 10 rokov po tom, ako zakladateľ Fjällräven Åke Nordin po prvýkrát nasadil na chrbát drevenú konštrukciu jeho prvého ruksaku. Ako sa hovorí trpezlivosť a čas ruže prináša. Tak sa aj stalo. Kanken bol prvýkrát uvedený na trh v roku 1978, tentokrát s hliníkovým rámom.

Pôvodne mal slúžiť na zlepšenie držania tela švédskych školáčikov, ktorí údajne trpeli bolesťami chrbta vinou staromódnych tašiek. Ťažko uveriť, že prvoplánové počiatky tohto neodmysliteľného módneho doplnku, boli kedysi čisto iba funkčné. Nehovoriac o tom, že za prvý rok sa dokopy predalo iba 400 kusov. Nadchádzajúcich 30-tisíc predaných na ďalší rok však počty vyrovnali.

Fjallraven Kanken

Fjällräven nie je iba Kånken?

Åke Nordin aka zakladateľ Fjällräven mal na svedomí množstvo funkčných outdoorových produktov, ešte dávno pred vznikom samotného Kånkenu. Samozrejme ako aj ruksak Kånken, aj tieto produkty mali za cieľ svojmu nakupujúcemu uľahčiť, v najlepšom prípade vyriešiť nejaký problém. 

V 60. a 70. rokoch sa sortiment výrobkov Fjällräven výrazne rozšíril o stany, spacáky, bundy a nohavice. 80. a 90. roky boli najmä o rozšírení. Radosť z pohybu v prírode a nosenie všetkého potrebného na chrbte by nemalo byť len niečo pre Švédov. Keďže bola pre Åkeho príroda odjakživa dôležitá, nielen z rekreačného hladiska, uviedli na trh Eco-Shell, program Down Promise a Fjällräven Way - kódex správania. Môžeme s určitosťou povedať, že si nielen každý druhý Švéd, ale takmer každý kto túto značku vyskúša okamžite zamiluje.

Fjallraven Kanken

Ako to je teda s tým ruksakom?

Viac ako pri akomkoľvek inom ruksaku tu platí, že v jednoduchosti je krása. Ruksak sa dodáva v 50 základných farbách a vďaka jeho obdĺžnikovému a takmer sa nemeniacemu sa dizajnu ho môžeme nazvať nestarnúcou klasikou. Popri klasickom Kånken ruksaku sa vyrába taktiež Kånken Mini pre deti, notebook Kånken, zväčšená verzia Classic, s polstrovanými ramennými popruhmi a polstrovaným vreckom na notebook. 

Perfektný príklad neustáleho prístupu spoločnosti Fjällräven k prispôsobeniu sa dobe. Ruksak je vyrobený z odolnej tkaniny Vinylon F a má taktiež vodeodolný povlak, ktorý ho chráni pred poškodením od každodenného znečistenia. V skúške času rozhodne obstojí. Fjällräven Kånken je skutočnou investíciou na celý život.

Náš záverečný odkaz znie

Åke umožnil a inšpiroval viac ľudí k poznávaniu prírody a my si toto poslanie osvojujeme. Príroda je v našej DNA. Jednoducho sa od toho nemôžeme odchýliť. Bez prírody by sme neboli ničím. Je to naša minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Je to naše navždy

P. S.: Tak šup! Nakúpiť si ruksaky a ide sa do prírody!

© SHOOOS