0

Košík zostal prázdny. Ak by si chcel poradiť napíš, alebo zavolaj na číslo 0911 600 599, shooos@shooos.sk

X

Hanwag je na svete už 100 rokov. Značka oslavuje limitovanou kolekciou

28.9.2021 12:57

Ak milujete prírodu a treking, nemusíme vám určite značku Hanwag predstavovať. jej outdoorové topánky vynikajú vysokou odolnosťou a precíznym spracovaním a patria k tým najobľúbenejším na celom svete.

A pretože tento rok bavorská značka oslavuje 100. výročie od svojho založenia, nadelila sebe i svojim fanúšikom špeciálny darček - limitovanú edíciu topánok, ktorá vzdáva hold svojmu zakladateľovi Hansovi Wagnerovi, a aj obuvníckemu remeslu ako takému. 

Hans Wagner mal k obuvníckemu remeslu blízko od malička keďže sa mu venoval jeho dedko, otec aj dvaja bratia. Keď sa v roku 1921 rozhodol založiť si vlastnú dielňu, mal iba dvadsaťpäť rokov. Jeho cieľom bolo šiť topánky z kvalitných materiálov, ktoré budú odolné a vydržia dlhé roky. Pri výrobe používal tzv. Double-stitch metódu, pričom sa zvršok s podrážkou spája dvojitým prešívaním - topánky sú potom pevnejšie, odolnejšie a zároveň sa dajú ľahšie opraviť. V roku 1936, kedy už mal niekoľko ďalších zamestnancov k sebe Wagner pribral svojho synovca Seppa. Spoločne vytvorili prvé kožené šnurovacie topánky na zjazdové lyžovanie, v ktorých ešte toho roku nastúpili súťažiaci na zimnú olympiádu v Garmisch-Partenkirchene. 

Tejto prosperujúcej dielni však uštedrila 2. svetová vojna poriadnu ranu, po jej konci sa ale podarilo obuvnícku činnosť opäť obnoviť. V roku 1952 podnik získal svoj názov Hanwag a v druhej polovici 50. rokov sa topánkam podarilo prvýkrát expandovať mimo Európy, konkrétne do Severnej Ameriky. 

Od 70. rokov začala značka vyvíjať modely do rôznych terénov a situácií. Hneď v roku 1970 Hanwag predstavil Haute Route, prvé topánky pre skialpinizmus. V roku 1980 uviedol na trh ľahké športové lezecké topánky a v roku 1987 vyvinul topánky FLY 2000 pre paragliding. V polovici 90. rokov sa zrodili topánky Alaska GTX, ktoré sa predávajú dodnes. Najnovšími prírastkami do rodiny Hanwag sú modely, ktoré značka uvádza na trh v rámci osláv 100. výročia od svojho založenia a 25 rokov od vzniku legendárnych topánok Alaska GTX. na ich výrobu boli použité tie najlepšie materiály a kombinácie tradičných a moderných techník. Všetky topánky majú špeciálne výročné logo, a keďže ide o limitovanú edíciu, má na päte každý pár svoje unikátne výrobné číslo. 

Ako "klasika v modernom šate" by sa dal označiť model Wagner 100 z novej jedinečnej kolekcie Hans Wagner Heritage Collection, ktorý sa perfektne hodí do hôr aj do mesta. Design topánok je inšpirovaný prvými modelmi, ktoré vznikali pred sto rokmi v dielni Hansa Wagnera a na ich výrobu bola použitá metóda double-stitch. Model je ušitý z kvalitnej kože Terracare. Stielka a podšívka sú z jemnej kože bez obsahu chrómu. Topánka má ľahkú, čiernu, odpruženú podrážku Vibram Vi-Lite, ktorá skvele priľne k akémukoľvek povrchu v teréne a zároveň je dostatočne ohybná a pohodlná aj na každodenné nosenie. 

Druhou novinkou je model Hans 100. Pýši sa rovnakými vlastnosťami ako model Wagner 100, disponuje aj rovnakou podrážkou, akurát je v čiernej farbe a je vyrobený z kombinácie kože Terracare a odolnej textílie v bavlnenom vzhľade. 

Ďalšou novinkou je model Alaska 100, inovovaná verzia topánok Alaska GTX. Pýši sa čistým dizajnom, maximálnou odolnosťou a stopercentnou spoľahlivosťou aj v tom najnáročnejšom teréne. Výročný model je, rovnako ako jeho predchodca, vyrobený z kože Terracare. Proti odreniu je kožený zvršok chránený zvýšeným gumovým lemom s gravírovaným logom. všetky kovové komponenty sú pre maximálnu pevnosť vyrobené z liateho kovu. Podšívka a stielka sú z jemnej kože bez obsahu chrómu. Novinkou je podrážka Vibram Fuoraska s hrubým vzorom vytvoreným technológiou 3D PrismBase. 

A aké ciele má značka Hanwag do budúcna? Rovnaké, ako mal jej zakladateľ Hans Wagner pred 100 rokmi - na začiatku svojej cesty - vyrábať kvalitné, odolné a pohodlné topánky, ktoré budú svojich majiteľov verne sprevádzať mnoho rokov a prejdú s nimi stovky, možno tisíce kilometrov, po chodníku i mimo neho. 

© SHOOOS