0

Košík zostal prázdny. Ak by si chcel poradiť napíš, alebo zavolaj na číslo 0911 600 599, shooos@shooos.sk

X

Hanwag Sole People: Príbeh tatranského nosiča

14.11.2023 15:25

Pravidelne striedanie nôh. Postupné zdvíhanie a pokladanie na zem. Na chôdzi skrátka nie je nič zvláštne. Aspoň z fyzického hľadiska. Pre mnohých ľudí však chôdza znamená oveľa viac ako len pohyb vpred. Možno je to začiatok nového dobrodružstva, objavovanie a prekonávanie osobných hraníc alebo nasledovanie vášne. Niekedy si vyžaduje veľa odvahy urobiť prvý krok a vydať sa vlastnou cestou. Dôležité je vykročiť.

Hanwag Sole People sú ľudia, ktorí nasledujú volanie dobrodružstva, sú vášniví vo svojej profesii a vyhľadávajú výzvy. Pochádzajú z celého sveta a majú veľmi odlišné osobné skúsenosti a záujmy. Jedno však majú spoločné - všetci idú za svojím cieľom v topánkach Hanwag.

Značka Hanwag chce inšpirovať ostatných, aby urobili prvý krok a vydali sa na cestu. A preto Hanwag Sole People rozprávajú príbehy o svojich dobrodružstvách, prekonávaní prekážok a o sebe samých.

Nosiči - neoceniteľní pomocníci pre všetky vysokohorské chaty

Jedným z Hanwag Sole People je Štefan Bačkor, ktorý sa narodil na Slovensku. Štefan vyrastal v Poprade na úpätí Vysokých Tatier pri hraniciach s Poľskom. Jeho mama bola horolezkyňa a odmalička ho brávala do hôr. A odvtedy sú hory jeho životom.


Chodník vedúci na skalnaté štíty Vysokých Tatier je strmý. Štefan nesie na chrbte podomácky vyrobený drevený rám, na ktorom je naložený sud piva a niekoľko vriec s fľašami a ďalšími zásobami. Na chrbte nesie viac ako 80 kg. Jeho dnešným cieľom je Zbojnícka chata vo výške 1960 m n. m. Štefan je jedným z viac ako 60 tatranských nosičov, ktorí zásobujú horské chaty v najmenších horách sveta. A robia to rovnako ako pred 200 rokmi.


História tatranských nosičov siaha do 19. storočia, kedy sa začala popularizovať turistika a v Tatrách sa začali stavať prvé horské chaty. Niektorí miestni obyvatelia začali pracovať ako nosiči na plný úväzok - podobne ako šerpovia v Himalájach. Tatranskí nosiči sú dodnes pre horské chaty v najstaršom slovenskom národnom parku nenahraditeľní. Nevedú sem žiadne lanovky ani cesty.

 

© SHOOOS