0

Košík zostal prázdny. Ak by si chcel poradiť napíš, alebo zavolaj na číslo 0911 600 599, shooos@shooos.sk

X

Nesmrteľní rockeri a ich láska k Dr. Martens

24.11.2020 16:12

Obuv Dr. Martens získala svojho ducha a povesť legendy najmä kvôli ľuďom, ktorí ju obúvali. Influencermi 80-tych a 90-tych rokov boli rockeri a predstavitelia grunge scény. 

Vďaka Sex Pistols, Nirvana, The Clash a iným kapelám aj Dr. Martens získali nehynúcu slávu a začala si ich kupovať časť fanúšikov týchto hudobníkov. Ktorí z najznámejších rockerov nosili obuv Dr. Martens?

Sid Vicious, basgitarista Sex Pistols

Sid Vicious je prvým a najmladším hudobníkom, ktorý je hudobnou legendou a súčasťou jeho punk-rockovej identity boli topánky Dr. Martens. Sid, známy basgitarista a spevák, člen skupiny Sex Pistols, sa objavil len na jednom albume a to “Bodies”. Manažér skupiny uviedol, že ak by stretol Sida skôr ako vtedajšieho speváka kapely Rottena, frontmanom by sa aj vďaka špecifickému imidžu stale práve Sid. Dr. Martens boli neoddeliteľnou súčasťou jeho imidžu. 

Sid skončil veľmi neslávne. Pravdepodobne zavraždil svoju priateľku Nancy Lauru Spungen. Z činu ho obvinili, ale už nestihli odsúdiť, nakoľko zakrátko na to zomrel na predávkovanie heroínom. Iba vo veku 21 rokov.

Dr. Martens - Sex Pistols

Kurt Cobain, vo vyťahanom svetri

Najznámejším a tiež patriacim do "Klubu 27" (hudobníci, čo zomreli vo veku 27 rokov) je Kurt Cobain. Cobain je jeden z najikonickejších rockových hudobníkov v histórii alternatívnej hudby. Cobainove piesne rozšírili témy mainstreamovej rockovej hudby 90. rokov o diskusiu o osobnej reflexii a sociálne otázky.

Ku Kurtovmu imidžu patril vyťahaný sveter, nahrubo oholená tvár a samozrejme topánky s kovovou špicou - Dr. Martens. Spevák a basgitarista Nirvana zomrel v roku 1994, čo bolo pre mnohých jeho fanúšikov, aj nás obrovským šokom. Cobainova hudba tu však zostane navždy. Album Nevermind, ktorý obsahuje hity ako "In Bloom", "Come As You Are", "Breed", "Lithium" a "Smells Like Teen Spirit" je jedným z najväčších hitov 90-tych rokov.

Joe Strummer a jeho Dr. Martens 1460

Joe Strummer bol britský hudobník, spevák, skladateľ, herec a rozhlasový moderátor, ktorý bol známy predovšetkým ako spoluzakladateľ, textár, rytmický gitarista a hlavný spevák punkrockovej kapely The Clash. Strummer sa stal v roku 1971 vegetarianom a vydržalo mu to až do jeho smrti, v roku 2002.

Po Strummerovej tragicky predčasnej smrti v roku 2002 založila jeho manželka Lucinda nadáciu Joe Strummer Foundation. Dr. Martens idú ruka v ruke s mládežníckymi subkultúrami a celkovo zapadajú do punkového imidžu. Sú znakom slobody, moci a rebélie. Dr. Martens preto spolupracuje s nadáciou Strummer na festivale “Strummer of Love“ od roku 2012. 

Joey Ramone s koženou bundou a Martenskami

Štvoricu dnes už legiend rockového neba uzatvára Joey Ramone známy ako hudobník, spevák, skladateľ skupiny The Ramones. 

Jeho výrazný image, za ktorý mohli dlhé vlasy, vždy podporil džínami, koženou bundou a Martenskami na nohách. Rebelskí hudobníci chceli pôsobiť slobodne, induviduálne a netradične a pomohli vytvoriť punkový kult Dr. Martens.

Alebo im Dr. Martens pomohol vytvoriť rockerský imidž? Dnes už to nerozlúskneme, ale každý buzz okolo značky prispieva jej šíreniu a my ich uvidíme radi aj na Vašich nohách.

Dr. Martens - Ramones

© SHOOOS