0

Košík zostal prázdny. Ak by si chcel poradiť napíš, alebo zavolaj na číslo 0911 600 599, shooos@shooos.sk

X

Zavedieme Vás do histórie jednej z najúspešnejších firiem na svete. Firma je hlavným sponzorom olympiády v Londýne v roku 2012. Kedy vznikla? Ako sa stala z pôvodne malej nemeckej spoločnosti na výrobu športovej obuvi takým gigantom?

Topánky Adidas Originals v obchode Shooos.sk

Na obuvi a firme Adidas celkovo sa nám páči najmä heslo, ktorým sa riadi. Slogan zložený z prvých písmeniek názvu Adidas: „All Day I Dream About Sports“. Vznikol vraj až dodatočne. Veď predsa každý vie, že firmu založili bratia Dasslerovci a jej názov je zloženina mena Adiho Dasslera.

Adidas pred vojnou

Firma vyrábajúca topánky a športovú obuv vznikla v polovici 20-tych rokov 20. storočia. Adolf Dassler začal šiť topánky na strojoch svojej mamky. Pridal sa k nemu aj brat Rudolf.

Začiatky Adidas

Chceli obuv, ktorá by spĺňala tieto tri požiadavky, s ktorými sa plne stotožňujeme:

1. Vyrobiť najlepšiu obuv pre daný konkrétny šport

2. Chrániť športovcov pred zraneniami

3. Vytvoriť odolné topánky

Bratia Dasslerovci vyrábali obuv pod rodinnou značkou Továrňa bratov Dasslerovcov. Okrem kvalitnej obuvi mali na tú dobu výborný marketingový koncept. V období amatérskych pretekárov ponúkali športovcom topánky na preteky. Sponzoring začiatku 20-teho staoročia sa oplatil. Prvýkrát sa Adidas objavil na olympiáde v Amsterdame.

O skoro 85 rokov neskôr je hlavným sponzorom olympiády v Londýne. Vo svojej histórii firma nedala na marketing toľko peňazí ako v roku 2012. Osvedčený koncept sa oplatil, keď napríklad Davida Beckhama (tvár Adidas Originals) s olympijskou pochodňou videlo na svete viac ako miliarda ľudí.

Adidas, Jesse Owens a štvornásobné zlato na olympiáde v Mníchove

V roku 1936 sa celý svet pozeral na Mníchov a Hitlerovo divadlo. Pred pretekmi ponúkol Adi Dassler svoje tretry Američanovi – Jessemu Owensovi. Ten sa stal fenoménom olympiády, keďže v topánkach Adidas vyhral štyri zlaté medaile.

Čierny Američan sa stal najúspešnejším športovcom olympiády, propagandy nacistov. S Owensovýnm úspechom sa zviezli aj Dasslerovci. Postavili na topánky ďalšiu továreň a ročne zásobovali obuvou pol milióna ľudí.

Pokračovanie stručnej histórie obuvi Adidas nájdete na blogu Shooos už čoskoro.

© SHOOOS