Vans: Poznáte tieto modely tenisiek Vans?

Tenisky Vans a ich základných 5 modelov by mal poznať nielen každý sneakerhead, alebo človek, ktorého bavia tenisky a príbehy okolo nich. Päť modelov Vans je základ, ktorý by mal každý mladý človek ovládať. Niečo ako matematika prvého stupňa v oblasti lifestyle. Toto je päť modelov Vans, ktoré predstavujú základ kolekcie Vans: Vans OldskoolVans Sk8-HiVans AuthenticVans Era a Vans SlipOn.

Vans Oldskool

Vans Oldskool je suverénne bestsellerom celej kolekcie. Najmä celočierne Vans s jednoduchou vlnovkou. Pokiaľ ste v značke Vans nováčikom, odporúčame Vám začať práve týmito teniskami. Celočierne Vans Oldskool sa vyrábajú ešte vo viacerých prevedeniach. Jednak je to model Made in US, ktorý neustále vyrábajú v továrni v Anahaim a odtiaľ získal prívlastok "Vans Old Skool Anahaim Factory", alebo na druhej strane odľahčená verzia celočiernych oldskoolov - Vans Comfycush Old Skool.

Okrem monochromatických modelov (pozri niektoré kultovky ako biele Vans Oldskool, modré Vans Oldskool a iné) sa oldskooly vyrábajú v takmer všetkých farebných kombináciách. Hodno spomenúť ešte checkerboardové oldskooly (teda tenisky Oldskool so šachovnicovým vzorom), alebo ohnivé oldskooly a mnohé ďalšie. Keďže Vans sa vlastne = oldskool a mnohým ľuďom sa to skutočne prekrýva, tento model si často vyberajú umelci aj na kolaborácie. Históriu Oldskool dnes nebudeme spomínať a preberieme si ju v samostatnom článku.

Vans OldSkool

Vans Sk8-Hi

Legendárna a určite aj dodnes teniska č. 1 na skate. Tenisku uviedli na trh pred 40-rokmi a dodnes si vedie rebríček skate a lifestyle obuvi. V roku 1978 nevedeli čo činia. Pôvodny názov Sk8-Hi bol "Style 38" (dnes pod modelom Style 38 nájdete u Vans iné tenisky). 

Vans Sk8-Hi je pravdepodobne jedným z najikonickejších štýlov spoločnosti Vans. Prvá členková topánka vyvinutá špeciálne pre skateboarding (zámerom bolo ochrániť členky). Sk8-Hi disponuje jednoduchým a štýlovým dizajnom. Vďaka vlnovke zboku topánky si ich nezmýlite a príslušnosť k rodine Vans je veľmi výrazná. 

Sk8-Hi vychádzajú, podobne ako ostatné modely Vans, v rôznych prevedeniach a kolaboráciách. Najvýraznejšou je zimná podoba týchto členkových tenisiek s názvom Sk8-Hi "Mountain Edition - MTE". Ide o zateplené, celokožené topánky s výraznou vodeodolnou úpravou na zvršku tenisiek.

Vans Sk8-Hi

Vans Authentic

Vans Authentic sa od predchádzajúcich tenisiek líši jednou zásadnoou vecou a tou je chýbajúca vlnovka na boku tenisky. Ide o veľmi jednoduché botasky osadené na gumenej podrážke. Väčšina Vans Authentic je jednoduchá, látková s jednoduchým dizajnom. Od Vans Era sa líši práve nespevneným členkom. Tenisky majú 5 očiek na šnúrky. 

Ide o prvý model vansov vôbec, preto sa vyznačujú najjednoduchším strihom spomedzi všetkých modelov tejto známej značky. Vznikli v roku 1966 spolu so spoločnosťou Vans v Kalifornii, v mestečku Anaheim. Tu sa dodnes vyrábajú modely Vans - Anaheim Factory - tenisky z pôvodnej továrne Vans. Firmu založili dvaja bratia - Paul Van Doren so svojím bratom Jamesom. Najskôr sa volala Van Doren Rubber Company, neskôr iba VANS.

Vans Authentic

Vans Era

Vans Era vznikol až po prvom desaťročí fungovania firmy Vans. Optori Vans Authentic má spevnené a vystlaté členky, zároveň mu chýba typická vlnovka oldskoolov. Zvršok je vyäčšinou textilný, vyrobený z bavlny. Ide o tenisky, ktoré sa vyvíjali s potrebami skaterov a vyvinuli ich samotní jazdci pre seba. Podrážka je mäkšia, ohybnejšia a lepšie tak sadne na dosku, nohy sú tiež lepšie chránené celkovo robustnejším dizajnom. 

Vans Era

Vans SlipOn

Vans Slip-On - bez nich si dnes málokto vie predstaviť leto a čas strávený v horúcej mestskej džungli. Teniskám úplne chýbajú šnúrky. Ide o jednoduché plátené čisté nasúvačky. Dnes by ste povedali, že normálka. V dobe svojho vzniku čistá revolúcia. Najikonickejšie slipony sú celočierne, celobiele, ale práve pre Vans sú charakteristické Slip-On so šachovnicovým vzorom.

Vans SlipOn

© SHOOOS