0

Košík zostal prázdny. Ak by si chcel poradiť napíš, alebo zavolaj na číslo 0911 600 599, shooos@shooos.sk

X

Vans: Tieto zaujímavosti ste o obľúbenej značke nevedeli

15.11.2020 23:18

Tenisky Vans sú jednoznačne top č. 1 tenisky na skate. Od svojho počiatku v Kalifornii v roku 1966 až dodnes neexistuje lepšia značka, ktorá by ich na doske tromfla. Tu je však niekoľko postrehov, ktoré ste o značke VANS určite nevedeli.

Prvé tenisky na dosku: Vans Era

Model Vans Era je prvá teniska, ktorú navrhli skateboardisti pre skateboarding. Pôvodne vôbec neboli Vans na skate, ale veľmi rýchlo si ich jazdci osvojili. Práve začiatkom 70-tych rokov v Kalifornii popularita skateingu rástla míľovými krokmi a firma Vans sa ocitla v správnom čase na správnom mieste. 

Dvaja z prvých skateboardistov, ktorých sponzoroval Vans a navrhli model Era sa volali Tony Alva a Stacey Peralta. Po skúsenostiach na doske vzali pôvodné tenisky so štýlom #44 (Vans nepomenovával v minulosti svoje modely menami Old Skool, Authentic, Era, Slip On a Sk8-Hi, ako je tomu dnes, ale číslami) a pridali mierne polstrovanie na golieri. Vytvorili niekoľko drobných úprav a vznikol štýl #95, ktorý sa všeobecne nazýva Vans Era. Vďaka tomu je Vans Era prvou teniskou na skate navrhnutou skateboardistami.

Tenisky VANS

Vans pre US Air Force

Viete si predstaviť tenisky Vans na nohách vojakov, konkrétne amerických pilotov? Predstava vtipná, ale pravdivá. Firma Vans vyhrala tender na výrobu obuvi pre americké letectvo. 

V 70. rokoch Vans vyrobil topánky pre americké letectvo: americké ministerstvo obrany najalo VANS na výrobu obuvi pre letectvo. Vyrobili jeden model pre pilotov; plátennú čižmu s vlnenou podšívkou, na spodku pogumovanú. Na pohľad funkčné topánky, ale my sme radi, že v budúcnoti sa táto “kolaborácia” ne zopakovala a Vans zostal pri výrobe skateových tenisiek. 

Kolaborácia Vans so Supreme už v roku 1996

Supreme je značka známa svojimi kolaboráciami. Určite ste nevedeli, že prvá spolupráca vôbec vznikla so spoločnosťou Vans a to dva roky po vzniku Supreme. V roku 1996 vytvorili spoločne tenisky Vans Old Skool x Supreme. 

Celú kolaboráciu zastrešoval dizajnér Brendon Babenzien, ktorý dnes vedie značku NOAH. Tenisky Old Skool vyrobili v US (Made in USA) a nad bočným pruhom majú malinkú nášivku s logom Supreme. Nike začal spolupracovať so Supreme až v roku 2000. Vans je teda prvou značkou, ktorá vytvorila kolaboráciu so Supreme. 

Vans a rockové turné po USA

V polovici deväťdesiatych rokov Vans sponzoroval rozsiahle rockové turné po Spojených štátoch. Takzvané “The Warped Tour” začalo v roku 1995. Vans pridal k akcii rozsiahle turné v skateboardingu. Warped sa stal najväčším a najdlhšie prebiehajúcim hudobným festivalom v Severnej Amerike. Vans dokonca vlastnil trištvrtinu akcii festivalu. Akcia skončila v roku 2018, keď Vans presunul investície do House Of Vans.

Vans prekonal v ročných tržbách miliardu dolárov

Už v roku 2011 prekonala spoločnosť Vans tržby jednej miliardy dolárov. Išlo o prvú skateboardovú značku, ktorá pokorila túto hranicu. Dnes patrí VANS do konzorcia VFC. Tržby Vans v roku 2020 by mali presiahnuť štyri miliardy dolárov s neustálym rastom. Firma by chcela dosiahnuť v roku 2023 miliárd päť. Smelé plány a my im v tom držíme palce.

Tenisky VANS

© SHOOOS