0

Košík zostal prázdny. Ak by si chcel poradiť napíš, alebo zavolaj na číslo 0911 600 599, shooos@shooos.sk

X

Dr. Martens

"Martensky" sa zo štandardnej pracovnej obuvy v Anglicku pretvorili na subkultúrny poznávací prvok. Najskôr boli charakteristickým prvkom pre hnutie skinheads, ktoré vzišlo z robotníckej triedy a pôvodne nemalo žiadne vyhrotené rasistické tendencie, naopak hnutie pôsobilo do istej miery multikultúrne, nakoľko časť základne tvorili prisťahovalci z Jamajky. Neskôr sú spojené najmä s rockovou hudbou, vďaka tomu že na ne nedajú dopustiť takí velikáni, ako Paul McCartney, Elton John, Madonna, Rolling Stones, Bee Gees, Jethro Tull, Depeche Mode, Red Hot Chilli Peppers a ďalší. Ich používanie je tiež často vídať v štýle SKA. V roku 1999 bola o histórii a vplyve tejto značky na anglickú kultúru napísaná kniha. Dnes je možné na internete zhliadnuť množstvo dokumentov zaoberajúcich sa týmito topánkami. Rovnako ako si každý Američan pamätá, kde bol a čo robil, keď zastrelili J. F. Kennedyho, vie každý Angličan, kedy a kde si kúpil svoje prvé martensky.
Dr. Martens sú kombináciou prvotriednej kvality, perfektnej práce výhradne anglických obuvníkov a popularity, ktorá z nich urobila u niektorých generácií takzvané večné topánky. V Shooos nájdete v ponuke všetky dostupné modely Doc. Martens vo všetkých farbách, predovšetkým však čierne, hnedé a bordové Martens. Na výber je tiež mohutná kolekcia dámskych Martens. Ak hľadáte vysoké topánky - potrebujete modely Dr. Martens 1460, Dr. Martens 1490, Dr. Martens Jadon. Pokiaľ chcete nízke, potrebujete Dr. Martens 1461.

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Dr. Martens - originálne kožené anglické topánky

Pôvodne nemecká obuv, ktorú si Dr. Maertens navrhol, keď utrpel zranenie nohy. Potreboval vzduchom pruženú podrážku (dnešná technológia Airwave) na ktorú našil kožený zvršok a Martensky boli na svete. Kožené odrezky získaval z armády. Licenčnú výrobu Dr. Martens prevzali v 60-tych rokoch Angličania. 1.4. 1960 zišiel z linky prvý model a pri tejto príležitosti ho nazvali poeticky podľa dátumu Dr. Martens 1460 (presne o rok na to 1.4. 1961 zas nízky model Dr. Martens 1461). Bordové, vystužené, celokožené topánky so vzduchovou podrážkou a ôsmymi dierkami na šnúrky - to bol historicky prvý model Dr. Martens pochádzajúci z Anglicka. Pôvodne obuv nemeckých žien a robotníkov sa tak začala šíriť do anglických subkutúr. 

Dr. Martens - topánky rockových hviezd, anglických punkerov a skinheadov

Skinheadov a punkerov zaujali na topánke kvailitné podrážky, kovová špica, kožený zvršok a rebelský dizajn. Každý, kto chcel trošku sviežo pôsobiť na svojich fanúšikov siahol po Dr. Martens. Martensky nosili Kurt Cobain, Joey Ramone, Sid Vicious alebo Joe Strummer. Zaujímavé, že obuv Dr. Martens je absolútne medzigeneračná a dnes Martensky ľúbia ako mladí, tak isto aj staršia generácia.

Je obuv Dr. Martens iba dámska?

Najvernejší vzťah s Dr. Martens si vybudovali dámy. Prejavilo v bestselleroch, pričom 90% veľkostí Dr. Martens u nás v Shooos predstavujú dámske veľkosti. Martens má unisex veľkostnú tabuľku, pričom bohužiaľ niektoré polčísla firma vôbec nevyrába. Medzi čisto dámske modely patria napríklad Dr. Martens na platforme - Dr. Martens Jadon, prípadne Dr. Martens 2976 a Dr. Martens 1490 s 10 očkami na šnúrky. Najzaujímavekšou a najčastejšou farbou týchto bagandží sú čierne Dr. Martens.

Topánky Dr. Martens - cena

Cena Dr. Martens je vyššia oproti iným topánkam najmä z dôvodu, že ide o kvalitne a precízne prepracovanú obuv. Dr. Martens 1461 nájdete v cenách okolo 160€, Dr. Martens 1460 za 180€. Špeciálne modely, vegánske, Dr. Martens Made in England sú ešte drahšie. Ak by ste chceli ušetriť hľadajte posledné kusy vo výpredaji Dr. Martens. Niekedy sa stane, že sú za lepšiu cenu, nakoľko obchod má iba poslednú veľkosť skladom.

Najnovšie články o Dr. Martens na blogu Shooos.sk:

Spolu s naším Shooos tímom sme pre vás pripravili radu outfitov, ktoré si u nás viete vyskladať. Nečakajte a vyskladajte si svoj outfit už dnes aj vy! Skombinujte praktické tenisky Converse, bundu Carhartt WIP, alebo Maloju spolu s Martenskami od fenomenálneho Keith Haringa.

Dr. Martens prichádza s novou spoluprácou. Umelec, ktorého tvorba nesie sociálno-politický odkaz, často predstavovala formu aktivizmu a nemala v umeleckej komunite obdoby. Dr. Martens v kolaborácii s Keith Haringom budú k dispozícii v obchode Shooos od 1. marca. Nájdete ich v kategórii Dr. Martens, modely 1460 a 1461 tiež v kategóriách Dr. Martens 1461 a Dr. Martens 1460.

Vianoce by neboli Vianocami bez ponožiek. Každý už dostal aspoň raz v živote jeden pár. Nemusia to byť zrovna bambusáky. Máme tu pre Vás niečo lepšie. Pre punkerov sú to nepriestreľné ponožky Dr. Martens v pekných baleniach. Pre štýlových mladých chlapcov ponožky Stance a pre neskrotných optimistov švédske Happy Socks.
© SHOOOS